Niezwykłe monety i medale

Niezwykłe monety i medale kolekcjonerskie

Złoty cud świata – „Świątynia Artemidy”.

Lipiec 14th, 2010 by Kolekcjoner

Na liście siedmiu cudów świata, która powstała przeszło dwa tysiące lat temu, znajdują się przykłady zdumiewających budowli, niezwykłe dzieła sztuki i szczytowe osiągnięcia starożytnej architektury. Złota moneta wybita w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym – przedstawia kolejny z antycznych cudów – Świątynię Artemidy.

Świątynia ta, znana również jako Artemizjon w Efezie, powstała za czasów panowania Krezusa, króla Lidii, ok. 560 r. p.n.e., na terenie dzisiejszej Turcji. Zbudowano ją na maleńkiej wysepce, otoczonej terenami bagiennymi. We wnętrzu stał potężny posąg Artemidy, efeskiej bogini płodności. Wykonany był ze złota, srebra, czarnego kamienia i kości słoniowej. Do czasów współczesnych nie zachowały się jednak żadne jego fragmenty, więc nie wiadomo dokładnie, jak wyglądał.
W III wieku naszej ery, świątynię kilkukrotnie odbudowywaną, ostatecznie zburzyli Goci. Dzisiaj, w miejscu gdzie wznosiła się przed wiekami, stoi samotna marmurowa kolumna.

Kolekcja złotych monet pamiątkowych „Siedem Cudów Świata” jest obecna w ofercie Skarbnicy Narodowej. Zapraszamy do odwiedzenia strony: www.skarbnicanarodowa.pl

Tagi: ,

Kolekcje Skarbnicy


(comments are closed).