Niezwykłe monety i medale

Niezwykłe monety i medale kolekcjonerskie

SYMBOLE CHIN PLATEROWANE 24-KARATOWYM ZŁOTEM

Grudzień 4th, 2012 by Kolekcjoner

Chiny – jedna z najstarszych cywilizacji świata – ciągle inspirują. Tym razem chcielibyśmy Wam zaprezentować bardzo interesujący zbiór dwunastu medali z symbolami Państwa Środka. Dzięki tej niezwykłej kolekcji możemy udać się w pasjonującą podróż.

Awers medali nawiązuje do projektu starożytnych monet chińskich. Po jego prawej stronie znajduje się fragment kompleksu Świątyni Nieba, w której władcy dynastii Ming i Qing co roku składali ofiary, modląc się o obfite plony.

Po lewej stronie awersu znajduje się chiński smok – od dawna zakorzeniony w kulturze Chin jako symbol mocy przynoszący szczęście.

awers medalu

Na rewersie pierwszych sześciu medali z kołatką przedstawione są: Zakazane Miasto, Wielki Mur Chiński, Pałac Letni –  rezydencja cesarzy chińskich z dynastii Qing, Cesarski Ogród – Beihai Park, którego połowę zajmują zbiorniki wodne, Jaskinie Mogao znane też jako Jaskinie Tysiąca Buddów będące najsłynniejszym i najstarszym buddyjskim kompleksem jaskiń w Chinach oraz Pałac Potala będący zimową rezydencją nominalnych władców Tybetu do 1959 roku, kiedy Dalajlama XIV został zmuszony do ucieczki w wyniku nieudanego powstania;

Na rewersie kolejnych sześciu medali ze zwojem papirusa możemy podziwiać Mauzoleum pierwszego cesarza Qin Shi Haungdi wraz z Armią Terakotową, Trzy Przełomy – najwspanialszy i najpiękniejszy fragment przełomów rzeki Jangcy (Sanxia), – Żółtą Rzekę, Trzy Stawy w których odbija się księżyc, Guilin, a podróż kończymy w Szanghaju na nadbrzeżnej promenadzie – Bund.

A teraz porównajcie sobie to, co przedstawiają niektóre medale z tym, co możemy zobaczyć w rzeczywistości

Zakazane Miasto, do którego wstęp miała tylko rodzina królewska oraz służba:

A to krótki filmik przestawiający miejsce zaprezentowane na medalu:


- Guilin – chińskie malarstwo i poezja od stuleci czerpały inspirację z krasowego pejzażu okolic tego miasta:

A to nagranie pochodzące z tego miejsca:

Kolekcje Skarbnicy


(comments are closed).