Niezwykłe monety i medale

Niezwykłe monety i medale kolekcjonerskie

Srebrna półdolarówka z podobizną J. F. Kennedy’ego

Luty 11th, 2013 by Kolekcjoner

Z okazji przypadającej w 2013 roku 50. rocznicy tragicznej śmierci Johna F. Kennedy’ego, Skarbnica Narodowa przygotowała ofertę jednej z najbardziej znanych amerykańskich monet – srebrną półdolarówkę upamiętniającą osobę najmłodszego prezydenta w dziejach USA.

John Fitzgerald Kennedy przeszedł do historii Stanów Zjednoczonych jako charyzmatyczny przywódca, który poprzez swoje wsparcie dla programu ‘Apollo’ prowadzonego przez NASA, w dużym stopniu przyczynił się do ogromnego sukcesu, jakim było lądowanie pierwszego człowieka na Księżycu. Jego rządy przypadły na trudny okres zimnej wojny i kryzysu kubańskiego, jednak młody prezydent cieszył się ogromną sympatią większości amerykanów. 22 listopada 1963, podczas wizyty w Dallas, prezydent Kennedy został śmiertelnie postrzelony. Badająca kwestię zamachu komisja Warrena uznała, że jedyną osobą odpowiedzialną za śmierć Kennedy’ego był Lee Harvey Oswald, który sam został zastrzelony dwa dni po dokonanym przez siebie zabójstwie.

J.F. Kennedy - Skarbnica Narodowa

J.F. Kennedy - Skarbnica Narodowa

Moneta upamiętniająca tragicznie zmarłego 35. prezydenta Stanów Zjednoczonych została wyemitowana przez Mennicę USA już w niecały rok po zamachu. Jest częścią kolekcji Amerykańskie Srebrne Dolary. Na jej awersie umieszczony jest uśmiechnięty profil Johna F. Kennedy’ego, natomiast rewers zdobi charakterystyczny wizerunek orła, będący jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli USA. Co ciekawe, projekt tej półdolarówki zaczął powstawać jeszcze za życia prezydent, który jednak nie zgodził się na wypuszczenie monety w obieg. Zgodnie z ówczesnym prawem wzór monety mógł zostać zmieniony co 25 lat, podczas gdy w tamtym czasie do kolejnej zmiany brakowało jeszcze 15 lat.

Dzięki Skarbnicy Narodowej teraz także i Ty możesz stać się właścicielem tego pięknego i symbolicznego numizmatu, który budzi ogromne zainteresowanie kolekcjonerów na całym świecie. Aby zapewnić wszystkim chętnym równe szanse zdobycia tej unikalnej półdolarówki wybitej w stopie srebra Ag400, Skarbnica Narodowa wprowadziła system rezerwacji, które będą rozpatrywane zgodnie z kolejnością napływania.

źródło: http://www.skarbnicanarodowa.pl/strona-glowna/amerykanskie-srebrne-dolary

Kolekcje Skarbnicy


(comments are closed).