Niezwykłe monety i medale

Niezwykłe monety i medale kolekcjonerskie

Najmniejsza złota moneta świata – Mauzoleum w Halikarnasie

Październik 8th, 2010 by Kolekcjoner

Mauzoleum w Halikarnasie to jeden z Siedmiu Cudów Świata, uwiecznionych na najmniejszych złotych monetach. Każda z monet w kolekcji to małe dzieło sztuki, wykonane z najwyższą dbałością o szczegóły, wybite w najczystszym złocie.

Mauzoleum to monumentalny grobowiec, wzniesiony pomiędzy ok. 353 a 350 rokiem p.n.e. Pochowano w nim Mauzolosa, perskiego namiestnika Karii oraz jego żonę Artemizję II. Miał wysokość ok. 45 metrów, każdą z czterech stron zdobiły płaskorzeźby.

Podstawą budowli był wysoki cokół z fryzem reliefowym, otoczony kolumnadą i zwieńczony schodkową piramida z kwadrygą. Grobowiec pełnił równocześnie rolę świątyni i miejsca czuwania.

Mauzoleum nie przetrwało do naszych czasów, zostało rozebrane przez joannitów w XV wieku. Z kamiennych bloków grobowca zbudowali oni mury obronne zakonu. Fragmenty grobowca, m.in. rzeźby można podziwiać w British Muzeum w Londynie.

Kolekcja złotych monet pamiątkowych „Siedem Cudów Świata” jest obecna w ofercie Skarbnicy Narodowej. Zapraszamy do odwiedzenia strony: www.skarbnicanarodowa.pl

Tagi: , , ,

Kolekcje Skarbnicy


(comments are closed).