Niezwykłe monety i medale

Niezwykłe monety i medale kolekcjonerskie

Kolekcja “Siedem Cudów Świata” w ofercie Skarbnicy Narodowej

Czerwiec 22nd, 2010 by Kolekcjoner

Kolekcja złotych monet „Siedem Cudów Świata” prezentuje skarby architektury świata starożytnego. Z niezwykłą dokładnością przedstawia: Piramidy w Gizie, Wiszące Ogrody w Babilonie, Świątynię Artemidy, Posąg Zeusa, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolosaz Rodos i Latarnię Morską w Aleksandrii. Wszystkie monety wybite są w czystym złocie (999/1000), w najwyższej jakości menniczej – stemplem lustrzanym.

Kolekcję otwiera moneta „Piramidy w Gizie”. Trzy egipskie piramidy należą do najsłynniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków kultury na świecie. Są one nie tylko najstarszym z siedmiu cudów świata, ale także jedynym, który jeszcze można podziwiać. Zostały wzniesione za czasów czwartej dynastii (2575–2465 r. p.n.e.).

To trzy największe piramidy zbudowane w Egipcie. Wszystkie mają kształt ostrosłupa na podstawie kwadratu. Największa z nich – grobowiec faraona Cheopsa, powstała jako pierwsza. Ma podstawę o boku 227 m i wysokość 147 m. Piramida stojąca pośrodku, zbudowana jako druga, jest nieco mniejsza, ma 137 m wysokości, i należy do syna Cheopsa, Chefrena. Trzecia, znacznie mniejsza, mająca tylko 62 m wysokości, jest piramidą faraona Mykerinosa.

Tagi: ,

Kolekcje Skarbnicy


(comments are closed).