Niezwykłe monety i medale

Niezwykłe monety i medale kolekcjonerskie

Najsłynniejszy obraz Jana Matejki w twoich rękach

Kwiecień 8th, 2013 by Kolekcjoner

Bitwa pod Grunwaldem jest jednym z najsłynniejszych polskich obrazów. Trudno stwierdzić, co bardziej porusza widza – książę Witold z uniesionymi w geście zwycięstwa rękoma, przerażenie malujące się na twarzy mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena czy opanowana postać króla Władysława Jagiełły? Obok dzieła Matejki z pewnością nie można przejść obojętnie.

Wizja artysty

Zanim powstał choćby pierwszy szkic słynnego obrazu, w celu odtworzenia biegu wydarzeń z 15 lipca 1410 roku, Matejko wnikliwie studiował kroniki historyczne. Mimo to, „ Bitwa pod Grunwaldem” nie jest ilustracją konkretnego momentu starć wojsk krzyżackich z oddziałami dowodzonymi przez króla Polski. Jest to osobista wizja artysty, bogata w metafory i aluzje. Obraz, który mierzy 426 x 987 cm, znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzieło Matejki jest powszechnie rozpoznawane w kraju i za granicą, będąc symbolem jednego z największych zwycięstw w historii Polski. W uznaniu dla wartości historycznej i sentymentalnej, jaką sobą reprezentuje, Skarbnica Narodowa z dumą dołączyła do swojej oferty specjalną emisję medalu upamiętniającego doniosłe wydarzenia, jakie rozegrały się na polach pod Grunwaldem.

grunwald

Szlachetne piękno

Nagromadzenie walczących postaci konnych i pieszych pozbawia obraz harmonii, ale w zamian wprowadza niezwykły dynamizm. Nawet pomniejszony do rozmiarów medalu- obraz przytłacza ilością szczegółów. Niemożność ogarnięcia całości jednym spojrzeniem skłania obserwatora do wnikliwej analizy poszczególnych jego fragmentów. Wszystko, co Matejko umieścił na płótnie, było zamierzone i przemyślane. Dotyczy to również patrona Polski- św. Stanisława, który ukazany jest po prawej stronie obrazu, w obłoku. Według Jana Długosza święty ukazał się walczącym rycerzom. To kolejny dowód na to, że malarz uważnie studiował kroniki, zbierając informacje o bitwie. Medal emitowany przez Skarbnicę Narodową platerowany jest najczystszym srebrem 999/1000. Przeniesienie obrazu Matejki na numizmat było możliwe dzięki technice tampodruku.

Już dziś możesz stać się szczęśliwym posiadaczem wyjątkowego obrazu Jana Matejki w „ ramie” ze srebra najwyższej próby. Nie zwlekaj, oferta jest limitowana.

Źródło informacji: http://www.skarbnicakrajowa.com.pl/bitwa-pod-grunwaldem-jana-matejki/

Tagi: , ,

Kolekcje Skarbnicy


(comments are closed).